“Chains of habit are too light to be felt until they are too heavy to be broken.” -Warren Buffett

In the Kitchen: Buying in Bulk and Unit Pricing

One of my favourite ways to save on food is buying in bulk (when it makes sense) and by looking at unit pricing.  I am not a stockpiler, I don't even have a deep freeze for my family of 4... However, certain things I know we will use up within a reasonable amount of time are always purchased in the most economical quantity!

Unit pricing is when you can look at the cost per unit (could be 100g, 1 item, etc.) so that you can more easily compare multiple products of different sizes.  For example, one package of raisins might cost $4.29 for 350 g.  Another might be $8.49 for 900g.  It's easy to look at it and think $8.49 is more expensive when in fact, for the quantity it's quite a bit cheaper.

One of the best things about shopping with PC Express is that most products have unit pricing on them.  So I can easily compare and select the best deal even when I'm not there in person.  Bonus, that I'm not trying to do it in a crowded grocery store during a pandemic ;)

This also makes it easy to compare across brands.  Generally, brand name items are more expensive, but in my experience they often tend to have better sales than generic brands.  Over time you tend to learn which prices are worth purchasing, but comparing unit pricing periodically is always a good practice.  Sometimes our favourite products change their packaging (including size) or a new brand comes to market.

I also use FlashFood to help with this.  Just last week I got 1.75 KG of organic, plain Greek yogurt for $1.  I portioned it into half cup portions (my silicone muffin pan was perfect for this!) and froze them, then put them in a ziploc bag.  Now when I have a recipe that needs a bit of greek yogurt, I have it on hand and got it for a fraction of the regular cost.  I also got a box (approx 30 of each) of lemons and onions (both things I needed) for $5.  I made lemon curd, juice and zest for some future muffin recipes from all the lemons and will store the onions for the next month or two of cooking.  

What is your favourite bulk buying/unit pricing tip?

No comments:

Post a Comment

Thanks for engaging in conversation with us!